A kriptovilág összezár: Vitalik Buterin és az Ethereum Alapítvány is kiáll Roman Storm mellett a privátszféra védelmében
Az Ethereum Alapítvány hivatalosan is bejelentette, hogy 500 000 dollárral támogatja Roman Storm, a Tornado Cash társalapítójának jogi védelmét az Egyesült Államokban ellene indított büntetőeljárás során. Stormot pénzmosás és szankciós szabályok megsértése miatt vádolják, de a közösség és számos iparági szereplő szerint ez egyben a kriptós fejlesztői jogok és a magánszféra technológiák legalitásának próbája is.
Támogatási hullám: Vitalik Buterin is beszállt 50 ETH-tal
Az Ethereum Alapítvány mellett több prominens kriptoipari szereplő is kiállt Storm mellett. Vitalik Buterin személyesen 50 ETH-t (mintegy 175 000 dollárt) adományozott az ügyvédi költségek fedezésére. Kijelentette:
„Támogatom a magánélethez való jogot és a fejlesztők szabadságát. Ezért járulok hozzá Roman védelméhez.”
Az Alapítvány vállalta, hogy a közösségtől érkező adományokat 750 000 dollárig megduplázza – így akár 1,25 millió dolláros védekezési alap is összegyűlhet.
A nyílt forráskód és a jogi határok összecsapása
Az Ethereum Alapítvány állásfoglalása szerint „a magánszféra normális, és kódot írni nem bűncselekmény”. Ez a kijelentés új szintre emeli a vita tétjét: vajon meddig terjed a nyílt forráskódú fejlesztők felelőssége? Storm esete precedensértékű lehet a blockchain technológiákra vonatkozó jogi értelmezésekben.
Számos kriptós érdekvédelmi szervezet már jogi beadványokat nyújtott be Storm védelmében, ami alátámasztja, hogy ez az ügy nemcsak egyetlen fejlesztőről, hanem a szektor egészének jövőjéről is szól.
Tornado Cash és a magánszféra jövője a blokkláncon
A Tornado Cash – mint decentralizált, privát tranzakciókat lehetővé tévő protokoll – már régóta szálka a hatóságok szemében. A mostani per során azonban nemcsak a protokoll működése kerül nagyító alá, hanem az is, hogy mennyiben vonhatóak felelősségre a fejlesztők egy olyan eszköz miatt, amit bárki szabadon használhat – akár jó, akár rossz célra.
A per kimenetele döntő lehet a hasonló, privátszférát védő technológiák fejlesztési és működési lehetőségei szempontjából. Ha Stormot elítélik, az könnyen elrettentő hatással lehet más nyílt forráskódú projektekre is.