Újra 60 ezer dolláron a Bitcoin árfolyama
Pénteken a világ legnagyobb piaci kapitalizációjú kriptovalutájának értéke szeptember eleje óta a legmagasabb szintre, közel 60 000 dollárra emelkedett, mivel a Federal Reserve közelgő kamatcsökkentéseire számítanak.
A Bitcoin árfolyamának növekedése pénteken 2,5%-os ugrást jelentett, és azt mutatta, hogy a kripto fordulatot vett szeptemberre az egy hónappal ezelőtti lassú kezdés után. Annak ellenére, hogy az infláció lassul, egyre nagyobb az érdeklődés a kamatok csökkentése iránt, hogy enyhítsék a gazdaságra nehezedő nyomást.
A kockázatosabb eszközök, mint a kriptovaluták, valószínűleg vonzóbbá válnak, ha a Federal Reserve egy 50 bázispontos kamatcsökkentést hajt végre – amit jelentős lépésnek tekintenek a központi bank részéről.
„Bár egy 50 bázispontos csökkentés a Fed részéről mélyebb aggodalmakra utalhat a piacok számára, a Fed elsődleges célja a gazdasági kockázatok enyhítése lesz, nem pedig a piaci reakciók kezelése” – mondta Markus Thielen, a 10x Research alapítója.
„Az 50 bázispontos csökkentés valószínűsége csupán 29%, ami ellentmond a mi nézetünknek és az uralkodó konszenzusnak. Egyre erősebb a hang, hogy a Fed lemaradt, miután júliusban nem vette észre a munkaerőpiac gyengeségének jeleit” – tette hozzá Thielen.
Óvatosságra int a BlackRock szakértője
A világ legnagyobb vagyonkezelője, a BlackRock szintén véleményt nyilvánított a kamatcsökkentésekről, előre jelezve, hogy a Federal Reserve lassan fog lépni, és „volatilitási kitörések” várhatóak.
„Több tényező is hajtja a piaci volatilitást: a recesszió újbóli megjelenésétől való félelem a gyengébb gazdasági adatok miatt, az amerikai választások előtti aggodalmak és a profitrealizálás, ahogy a befektetők helyet csinálnak új részvényeknek” – mondta Jean Boivin és más BlackRock stratégák egy friss feljegyzésben. „Nem gondoljuk, hogy a Federal Reserve olyan élesen csökkenti majd a kamatlábakat, mint ahogy a piacok várják.”
A BlackRock stratégái szerint a magas infláció korlátozza, hogy „meddig” tudja a kormány csökkenteni ezeket a kamatlábakat. „A növekedés iránti aggodalmak és a hűlő infláció 15 hónapos mélypontra vitte a 10 éves hozamokat, mivel a befektetők több mint 100 bázispontos csökkentést áraznak év végéig, és körülbelül 240 bázispontnyit a következő 12 hónapban – ami egy Fed-recessziós válaszra utal” – mondta Boivin.
Sok volatilis eszköz, például a kripto, vonzóbbá válik ezekben az időszakokban, különösen, ha a befektetők a Bitcoint portfóliójuk diverzifikációs eszközeként tekintik.