A világ legnagyobb vagyonkezelőjének vezérigazgatója, Larry Fink újfent kiállt a digitális eszközök jövője mellett – de közben egy fontos figyelmeztetést is megfogalmazott. A BlackRock első embere szerint a Bitcoin térnyerése akár az amerikai dollár globális tartalékvaluta-szerepét is veszélybe sodorhatja, ha az Egyesült Államok nem rendezi pénzügyeit.
Larry Fink, a BlackRock vezérigazgatója – aki az elmúlt években következetesen a digitális eszközök, különösen a tokenizáció és a Bitcoin mellett állt ki – éves részvényesi levelében ezúttal egy árnyaltabb, aggodalommal vegyes üzenetet küldött a piacnak és a döntéshozóknak.
Fink szerint az Egyesült Államok évtizedeken át élvezhette annak előnyeit, hogy a dollár a világ első számú tartalékvalutája. Ez azonban szerinte nem garancia a jövőre nézve.
„Ha az Egyesült Államok nem szorítja vissza az államadósságát, és tovább növeli a költségvetési hiányt, akkor elveszítheti globális pénzügyi előnyét – akár a Bitcoin javára is” – fogalmazott Fink.
Kettős üzenet: innováció és veszély
Fink hangsúlyozta, hogy nem a digitális eszközökkel van problémája – sőt, továbbra is nagy rajongója a decentralizált pénzügyi (DeFi) technológiáknak. Elismeri, hogy ezek gyorsabbá, olcsóbbá és átláthatóbbá teszik a piacokat. Ugyanakkor úgy véli, éppen ez a hatékonyság lehet az amerikai gazdasági dominancia aláásásának egyik forrása, ha a befektetők egyre inkább a Bitcoinhoz és más decentralizált alternatívákhoz fordulnak a dollárral szemben.
Az elemzés időzítése sem véletlen: a levél egy olyan piaci környezetben született, ahol a befektetők növekvő aggodalommal figyelik az amerikai gazdaság állapotát és az új Trump-adminisztráció költségvetési politikáját.
Portfóliódiverzifikáció és a jövő pénzügyi rendszere
A BlackRock vezetője szerint a befektetőknek ideje kiszélesíteniük a látókörüket: nem elegendő csak részvényekben és kötvényekben gondolkodni – a magánpiaci eszközöknek és a digitális pénzügyi innovációknak is helyet kell kapniuk a modern portfóliókban.
Fink külön kiemelte a tokenizáció szerepét:
„Minden részvény, kötvény, alap – minden eszköz tokenizálható. Ez alapjaiban változtatja meg a befektetést.”
Szerinte azonban a tokenizáció önmagában nem elég. Ahhoz, hogy az intézményi befektetők valóban belépjenek a decentralizált pénzügyi térbe, meg kell oldani a digitális azonosítás és verifikáció kérdését is – ez jelenleg az egyik legnagyobb akadály.
A BlackRock már a gyakorlatban is lépett
Nem csupán szavakról van szó: a BlackRock 2024 januárjában elindította spot Bitcoin ETF-jét, az iShares Bitcoin Trustot (IBIT), amely rekordidő alatt a valaha volt legsikeresebb ETF-é vált – jelenleg közel 50 milliárd dollárnyi eszközt kezel, ennek fele lakossági befektetőktől érkezett.
Ezen túl a BlackRock elindította a tokenizált pénzpiaci alapját, a BUIDL-t is, amely várhatóan áprilisra átlépi a 2 milliárd dolláros eszközállományt, ezzel a világ legnagyobb tokenizált alapjává válhat.
Összegzés:
Larry Fink üzenete egyszerre biztató és óvatos: a kriptovaluták és a DeFi világában hatalmas potenciál rejlik, de az amerikai gazdaság – és a globális pénzügyi rendszer – stabilitása is forog kockán. Ha az USA nem tud lépést tartani a digitális forradalommal, az olyan decentralizált eszközök, mint a Bitcoin, nemcsak alternatívává válhatnak – hanem új alapértelmezetté is.