Egy, a Telegram Messenger LLP-hez kapcsolódó blokkláncprojekt digitális eszköze mintegy 2,7 milliárd dollárnyi piaci értéket veszített, tükrözve azt a bizonytalanságot, amit az üzenetküldő alkalmazás társalapítójának őrizetbe vétele váltott ki.
A The Open Network (TON) tokenje, a Toncoin több mint 20%-ot zuhant, miután jelentések szerint Pavel Durovot szombaton a párizsi repülőtéren őrizetbe vették, mert állítólag nem tett meg mindent annak érdekében, hogy megakadályozza a Telegram bűnözői felhasználását.
A tizedik legnagyobb kriptoeszköz valamelyest visszanyerte veszteségét, és hétfőn reggel 10:36-kor Szingapúrban 5,69 dolláron kereskedtek vele, de még mindig 16%-os csökkenést mutat Durov, a 39 éves üzletember körüli dráma miatt – derül ki a Bloomberg által összeállított adatokból.
A The Open Network, vagyis a TON blokklánc, a Telegram 900 millió havi felhasználójához fér hozzá egy partnerség révén, és célja olyan szolgáltatások bevezetése, mint az alkalmazáson belüli fizetések és játékok. A TON növekedése spekulációkat váltott ki, hogy a Telegramnak esélye lehet egy „szuperalkalmazássá” válni, hasonlóan a kínai óriásokhoz, mint a WeChat.
A Toncoin árfolyama az elmúlt héten és a fontosabb piaci adatok a CoinMarketCap alapján
Kockázati tőkebefektetés
A projekt mögött álló hároméves alapítvány azt állítja, hogy különálló a Telegramtól. Azonban a Telegram és a TON közötti kapcsolatok a kriptovilág egyik leginkább felkapott kezdeményezésévé tették a TON-t. A Pantera Capital Management LP májusban a Toncoin vásárlását nevezte a cég valaha volt legnagyobb befektetésének.
A milliárdos Durov a Telegram vezérigazgatója is. A dubaji székhelyű cég nyilatkozatot adott ki, amelyben kijelentette, hogy megfelel az európai törvényeknek, beleértve a Digitális Szolgáltatások Törvényét is, és hogy Durovnak „nincs mit rejtegetnie”. Richard Galvin, a DACM nevű hedge fund társalapítója, amely 2023 elején privát körben vásárolt TON tokeneket, azt mondta, hogy „még túl korai megmondani”, milyen hatása lesz Durov őrizetbe vételének a Telegram hosszú távú jövőjére. A hétvégi piaci reakció „most ezt a bizonytalanságot tükrözte a TON árfolyamában” – tette hozzá.
Galvin szerint a TON-Telegram kapcsolat kulcsfontosságú vonzereje „az a képesség, hogy a Telegram hatalmas felhasználói bázisát bevezessék a kripto világába”, és hogy „bármi, ami gyengíti a Telegram versenyhelyzetét, negatív hatással van a TON-ra”.
Szólásszabadság vita
A kormányok a Telegram viszonylag enyhe tartalommoderálási megközelítését hibáztatták a bűnözés ösztönzéséért, míg a szólásszabadság hívei dicsérik a platformot, mint a nyílt viták helyszínét. A Telegram népszerű a kriptoközösség körében, például befektetési tippek megosztására.
A TON közösségi média fiókja az X platformon Elon Muskhoz hasonlóan támogatólag nyilatkozott Durov mellett, újraközölve a #FreePavel és a #FREEDUROV hashtageket, valamint logóját a „Resistance Dog”-ra cserélte további támogatás kifejezéseként.
A TON blokkláncon zárolt eszközök értéke az év során 1,1 milliárd dolláros csúcsra emelkedett a múlt hónapban, de mostanra 661 millió dollárra csökkent a DefiLlama adatai szerint. A Toncoin ára az elmúlt évben több mint megháromszorozódott, és a token jelenlegi piaci értéke körülbelül 14,4 milliárd dollár a CoinGecko szerint.