A világ legnagyobb vagyonalapjai egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a Bitcoin iránt. Most az Egyesült Arab Emírségek egyik legbefolyásosabb befektetési alapja is lépett – és ezzel új fejezetet nyithat a kriptoeszközök intézményi elfogadásában.
A globális pénzügyi szereplők közül egyre több ismeri fel a Bitcoin stratégiai jelentőségét, és úgy tűnik, a szuverén vagyonalapok is kezdenek beszállni a versenybe. Az Egyesült Arab Emírségek egyik legnagyobb állami befektetési alapja, a Mubadala Investment Company a legújabb 13-F jelentés szerint 460 millió dollár értékben vásárolt Bitcoint a BlackRock Bitcoin ETF-én keresztül. Ezzel a világ hetedik legnagyobb részesedésével rendelkezik az alapban.
A lépés új hullámot indíthat el a szuverén vagyonalapok körében. Bill Barhydt, az Abra alapítója és vezérigazgatója szerint ez az üzlet más országokat is ösztönözhet arra, hogy növeljék Bitcoin-kitettségüket. „Gyakorlatilag azt mondják, hogy elfogadják a Bitcoint, mint eszközosztályt” – nyilatkozta Barhydt a Coinage-nek. „Nem lepődnék meg, ha Norvégia vagy Szingapúr is hasonló lépésre készülne.”
Bitcoin mint stratégiai tartalék? Musk és Saylor is megszólalt
Miközben Abu-Dhabi egyre nagyobb szerepet vállal a Bitcoin piacán, az Egyesült Államokban is felmerült egy esetleges stratégiai Bitcoin-tartalék gondolata. Elon Musk a héten egy mémmel viccelődött az X-en, amelyben arra utalt, hogy egy kormányzati audit során vajon még mindig megtalálható-e az arany Fort Knoxban.
„Ez az arany az amerikai nép tulajdona. Nagyon remélem, hogy még ott van!” – írta Musk.
A posztra Michael Saylor, a MicroStrategy vezérigazgatója is reagált a jól ismert szlogenjével: „a Bitcoin megoldja ezt.”
Bár az Egyesült Államokban egyelőre nem látszik konkrét kormányzati lépés a Bitcoin tartalékként való elfogadására, Barhydt szerint az USA legalább a meglévő Bitcoin-készletét meg fogja tartani. Hozzátette: „Szeretnénk többet vásárolni, de ez nehezebb lesz, mint sokan gondolják.”
További állami szereplők is beszállhatnak
A Mubadala lépése rávilágít arra, hogy a Bitcoin egyre inkább bekerül a globális intézményi portfóliókba. Donald Trump munkacsoportja várhatóan az elkövetkező hónapokban tesz hivatalos ajánlásokat a digitális eszközökkel kapcsolatban, ami szintén meghatározó lehet a kriptopiac jövője szempontjából.
A kérdés már nem az, hogy a Bitcoin a pénzügyi világ részévé válik-e, hanem hogy melyik ország lép elsőként a digitális arany felhalmozásának útjára. Abu-Dhabi lépése azt sugallja, hogy a verseny már elindult – és aki kimarad, az lemarad.