A bitcoin újabb őrületet indított el a nyilvános piacokon – ezúttal a vállalati mérlegeken keresztül. A legnagyobb kriptovaluta iránti bizalom olyan cégeket is befektetésre sarkallt, amelyek korábban távol álltak a digitális eszközöktől. Mi áll a „bitcoin treasury strategy” mögött, és miért éri meg mostanában kriptóba fektetni a cégek tartalékait?
Bitcoin a céges kasszában: új pénzügyi trend van kialakulóban
A Standard Chartered friss jelentése szerint már 61 tőzsdén jegyzett vállalat alkalmazza az úgynevezett bitcoin treasury stratégiát, amely során pénzügyi tartalékaik egy részét a világ legismertebb kriptovalutájába fektetik. Ezek a cégek nem kriptospecifikus profilúak, de a példaképek, mint a MicroStrategy (új nevén Strategy), látványos sikerei inspirálták őket.
A MicroStrategy-effektus: amikor a kriptó háromezerszeres részvényárfolyamot hoz
A MicroStrategy 2020 óta több mint 63 milliárd dollárnyi bitcoint halmozott fel, részvényeinek értéke pedig azóta 3000%-ot emelkedett. Nem csoda, hogy egyre többen követik a példáját: a „copycat” vállalatok az utóbbi két hónapban megduplázták bitcoin-állományaikat, összesen közel 100 ezer BTC-t birtokolva.
A cégek nemcsak a kriptó iránti lelkesedést, hanem a pénzügyi előnyöket is kiaknázzák. A tőzsdén jegyzett vállalatok ugyanis hitelpiaci eszközökkel, például átváltható kötvényekkel is növelhetik vásárlóerejüket – ez olyan lehetőség, amely a kisbefektetők előtt zárva van.
Kik ugranak be a bitcoin-vonatba?
A Trump Media & Technology Group nemrég 2,5 milliárd dollárt vont be bitcoinvásárlás céljából. Hasonló utat jár a SolarBank, egy torontói napenergia-vállalat, amely új befektetői rétegeket akar megszólítani. A cég szerint a kriptós nyitás hidat képez a hagyományos és a modern technológiai világ között.
Szintén említésre méltó a Twenty One, egy 3,6 milliárd dolláros közös vállalat, melyet a SoftBank, a Tether és a Cantor Fitzgerald hozott létre, célja: bitcoin-vásárlás. Eközben a Upexi nevű fogyasztási cikkeket forgalmazó cég a Solana blokkláncba fektetett.
Miért most történik mindez?
A trend felerősödésében nagy szerepe van a Donald Trump vezette szabályozáspolitikai fordulatnak. Az elnök nemcsak iparági szereplőket fogadott a Fehér Házban, de stratégiai bitcoin-tartalék létrehozását is elrendelte. Ez a kriptovaluta árfolyamát új csúcsokra – idén 110 000 dollár fölé – emelte, ami tovább növelte a céges érdeklődést.
Kockázatok: meddig tarthat az aranyláz?
A szakértők szerint a volatilitás továbbra is jelentős tényező. A Charles Schwab szerint, ha a bitcoin árfolyama 90 000 dollár alá süllyedne, az vállalati likviditási problémákat idézhet elő. A kriptókra épülő kincstári stratégiák tehát nagy nyereséggel, de jelentős veszélyekkel is járnak.
Összegzés:
A vállalati bitcoin-stratégiák az intézményi befektetők új korszakát jelezhetik, ahol a kriptovaluták már nemcsak kockázatos technológiai hóbortként, hanem potenciális pénzügyi eszközként jelennek meg a mérlegekben. A siker kulcsa azonban továbbra is a megfelelő időzítés és kockázatkezelés lesz.