A Bybit elleni hackertámadás után felmerült az Ethereum blokklánc „visszatekerése”, de a fejlesztők és a közösség egyértelműen elutasították az ötletet.
Bybit hack és a visszatekerés ötlete
Február közepén a kriptovaluta világát megrázta a hír, hogy a Bybit tőzsdét egy hatalmas hackertámadás érte, amely mögött feltételezhetően az észak-koreai Lazarus csoport áll. Az elkövetők csaknem 1,4 milliárd dollár értékű Ethereumot (ETH) loptak el, ami az egyik legnagyobb kriptós visszaélés az utóbbi időszakban.
A támadás után Arthur Hayes, a BitMEX társalapítója és jelentős ETH-tulajdonos egy X-posztban közvetlenül Vitalik Buterint, az Ethereum társalapítóját szólította meg, és feltette a kérdést: támogatná-e a blokklánc visszatekerését, hogy a Bybit visszakaphassa az ellopott eszközöket?
Ethereum közösség: határozott nem a visszatekerésre
Hayes felvetése azonnal heves ellenállást váltott ki az Ethereum közösségből. A fejlesztők és a decentralizáció hívei egyaránt leszögezték: a blokklánc visszatekerése nem lehetséges és nem is lenne elfogadható.
A legfontosabb érvek a visszatekerés ellen:
- A decentralizáció sérülne – Ha egy központi szereplő eldönthetné, hogy mikor lehet visszamenőleg módosítani a blokkláncot, az az Ethereum alapelveivel teljesen szembemenne.
- Technikailag nem is lehetséges – Az Ethereum egy fiókalapú modellt használ (szemben a Bitcoin UTXO modelljével), így nem lehet egyszerűen visszaforgatni a tranzakciókat.
- A hitelesség veszélybe kerülne – Ha az Ethereum blokkláncot egy ilyen esemény miatt manipulálnák, az komoly bizalomvesztést eredményezne.
A közösség egyes tagjai még azt is megkérdőjelezték, hogy Hayes komolyan gondolta-e az ötletet, vagy csak provokálni akart.
Parallelek a DAO-hackkel, de a helyzet más
Néhányan felhozták a 2016-os DAO-hacket, amikor 60 millió dollár értékű ETH-t loptak el egy okosszerződés sérülékenységét kihasználva. Akkor az Ethereum közösség úgy döntött, hogy egy hard fork révén választják el a hálózatot, így létrejött az Ethereum Classic (ETC).
Ez azonban nem egy „visszatekerés” volt, hanem egy „rendellenes állapotváltozás” – a fejlesztők egyszerűen egy új szoftververziót indítottak, amely eltérő szabályokat alkalmazott. Az Ethereum Classic azoknak maradt meg, akik nem akartak áttérni az új verzióra.
Vitalik Buterin és a fejlesztői csapat most is világossá tette: ilyen lépést nem terveznek, és a Bybit hack áldozatainak más módon kell megoldást keresniük.
Összegzés
A Bybit elleni hack hatalmas veszteséget jelent, de az Ethereum közösség határozottan ellenzi a blokklánc visszatekerését. A decentralizáció és a hálózat integritása sokkal fontosabb, mint egyetlen tőzsde kártalanítása. A vita ismét rávilágított arra, hogy az Ethereum alapelvei szilárdak, és a közösség nem enged a manipulációs kísérleteknek.