Terrorfinanszírozás kriptón keresztül: az USA 200 ezer dollárnyi digitális eszközt foglalt le a Hamaszhoz köthetően
Az amerikai igazságügyi minisztérium újabb csapást mért a terrorizmus kriptovaluta-alapú finanszírozására. Több mint 200 ezer dollár értékű digitális eszközt foglaltak le, amelyeket a Hamasz pénzelésére és pénzmosásra használtak – a hatóságok szerint ez a lépés komoly törést okozhat a szervezet évek óta működő pénzügyi hálózatában.
Célkeresztben a terror pénzügyi háttere
Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma (DOJ) bejelentette: 201 400 dollár értékben foglaltak le kriptovalutát, amelyet közvetlenül a Hamaszhoz köthető hálózat használt. A bírósági dokumentumok alapján a lefoglalt összegek kriptotárcákhoz és fiókokhoz kötődtek, amelyek aktívan részt vettek a Hamasz (teljes nevén Harakat al-Muqawama al-Islamiyya) támogatásában.
A nyomozás szerint a szervezet támogatóit titkosított csoportos üzenetküldőkön keresztül instruálták, hogy adományaikat legalább 17 különböző, rotálódó kriptocímre küldjék. Ezek az összegek később egy központi tárcába kerültek, ahol bonyolult, több szereplős pénzmosási folyamaton mentek keresztül. Az ügyletekben gyanús pénzügyi közvetítők, kriptotőzsdék és OTC-brókerek is részt vettek.
Több millió dolláros digitális pénzmosás
A DOJ szerint a mostani akció egy nagyobb léptékű, legalább 1,5 millió dolláros digitális pénzmosási művelet része, amely 2024 októbere óta aktívan működött. A most lefoglalt összegek közül 89 900 dollárnyi összeg különböző kriptotárcákhoz, míg további 111 500 dollár három különálló kriptofiókhoz kötődött. Ezeket elsősorban Törökországban élő palesztinok és más, külföldön tartózkodó személyek használták.
Amerika üzenete: nincs menedék a pénzügyi terrorizmusnak
Edward R. Martin Jr. amerikai ügyész, Sue J. Bai, a Nemzetbiztonsági Osztály vezetője, valamint Raul Bujanda, az FBI új-mexikói irodájának különleges ügynöke közösen jelentették be az akció részleteit.
„A Hamasz felelős számos amerikai és izraeli állampolgár haláláért. Minden rendelkezésünkre álló jogi eszközt bevetünk, hogy megállítsuk terror- és gyilkosságkampányukat” – fogalmazott Martin ügyész.
Az FBI részéről Bujanda különleges ügynök úgy fogalmazott, hogy ez stratégiai szintű beavatkozás része volt, és hangsúlyozta:
„Ez a sikeres akció is bizonyítja, hogy a pénzügyi hadviselés kulcsfontosságú eszköz a terrorizmus elleni harcban.”
Folyik a büntetőeljárás
A büntetőügyet a DOJ Nemzetbiztonsági Osztályának és a washingtoni ügyészi hivatalának munkatársai viszik tovább. A nyomozást az FBI terrorelhárító és kiberbűnözésre szakosodott egységei végezték.
A történet újabb bizonyítéka annak, hogy a kriptovaluták ugyan lehetőséget kínálnak a pénzügyi függetlenségre, ám a szabályozatlan környezet és az anonimitás visszaélésre is teret adhat – akár a globális biztonság rovására is.