A Bitcoin előtt új kapuk nyílhatnak: Kína gazdaságpolitikája és egy lehetséges nemzeti tartalék hajthatja az árfolyamot
Kínai gazdasági ösztönzők és a Bitcoin lehetséges legalizálása új lökést adhatnak az árfolyamnak
A Bitcoin (BTC) jelenleg körülbelül 82 000 dolláron forog, de ha a megfelelő feltételek teljesülnek, az árfolyam elérheti a 200 000 dollárt vagy még annál is magasabb szinteket. Két kulcsfontosságú tényező alakíthatja ezt a mozgást, és mindkettő a világ második legnagyobb gazdaságához, Kínához köthető.
Gazdasági ösztönző csomag és a kriptopiac
Kína gazdaságát az óriási belső piac és az exportorientált iparágak – különösen az elektronikai és gépipari szektor – hajtják. A stabil növekedéshez a lakosságnak elegendő jövedelemmel kell rendelkeznie, hogy költeni tudjon a hazai termékekre. Ha a fogyasztók óvatosak a kiadásaikkal, az hosszú távon a gazdaság lassulását idézheti elő.
Erre reagálva a kínai kormány március 16-án egy átfogó gazdaságélénkítő csomagot jelentett be. Ennek részeként emelik a minimálbért, bővítik a szociális védőhálót, és fontolgatják a jegybanki alapkamat csökkentését, ami olcsóbb hiteleket eredményezhet a vállalatok számára. Emellett közvetlen likviditásinjekcióra is sor kerülhet, valamint további állami eladósodás és költségvetési kiadások növelése várható.
A kérdés az, hogy mindez hogyan hat a Bitcoinra. Bár a kriptovaluták bányászata és kereskedése hivatalosan tiltott Kínában, az ország legfelsőbb bírósága nemrégiben tárgyalta a digitális eszközök jogi státuszának szabályozását. Ha ez a folyamat végül a Bitcoin legalizálásához vezetne – és erre van esély –, az hatalmas lökést adhatna az árfolyamnak.
A döntés hatása pedig még erőteljesebb lehet, ha éppen abban az időszakban történik, amikor az emberek jövedelme gyorsan emelkedik, és a kormány ösztönzi mind a fogyasztást, mind a befektetéseket. Az sem elképzelhetetlen, hogy ha a kínai kormány látja, hogy a lakosság nagy arányban vásárol Bitcoint, akkor ösztönözheti az állami vállalatokat és pénzügyi intézményeket is a digitális eszközök felhalmozására. Ez pedig még nagyobb árfolyam-emelkedést hozhat.
Kína követheti az amerikai kriptostratégiát
Egy másik meghatározó tényező lehet, ha Kína követni kezdi az Egyesült Államok új kriptopolitikáját. Washingtonban már felmerült egy nemzeti Bitcoin-tartalék létrehozásának ötlete, ami stratégiai eszközként szolgálhatna a jövőben.
Ez nem is annyira futurisztikus, mint amilyennek elsőre hangzik. Jelenleg a világ Bitcoin-bányászati kapacitásának több mint 21%-a illegálisan Kínában működik. Ha az ország úgy döntene, hogy hivatalosan is tartalékot képez Bitcoinból, azzal egyrészt támogatná a hazai bányászati ipart, másrészt stabilizálná az általa birtokolt digitális eszközök értékét.
Egy ilyen lépés az árfolyamra is hatalmas hatással lehetne, különösen, ha a kínai vállalatokat is ösztönöznék a Bitcoin felhalmozására. A kereslet növekedésével az árfolyam akár a 200 000 dolláros szintet is áttörheti.
Mi a következő lépés?
Bár a fenti forgatókönyvek egyelőre spekulatívak, a Bitcoin hosszú távú potenciálja így is erős marad. Még ha Kína nem is legalizálja a Bitcoint, vagy nem hoz létre nemzeti tartalékot, a digitális eszközök iránti kereslet és az intézményi elfogadás továbbra is emelkedő pályán van.
Éppen ezért a fokozatos Bitcoin-felhalmozás (dollar-cost averaging stratégia) továbbra is az egyik legjobb módszer lehet a hosszú távú befektetők számára. Ha a kínai tényezők valóban beépülnek a piacba, az hatalmas Bitcoin árfolyam-emelkedést hozhat – de még azok nélkül is a Bitcoin fundamentális értéke továbbra is erős marad.