Három évvel ezelőtt az X2Y2 még az OpenSea komoly kihívójaként tűnt fel az NFT-piacon, mára azonban elérkezett a búcsú ideje. A kereskedési volumen 90%-os visszaesése után a platform április 30-án végleg bezárja kapuit – legalábbis jelenlegi formájában. A történet azonban nem ér véget: az X2Y2 új kriptós pénzügyi megoldások felé fordul.
Egy korszak véget ért…
Véget ér egy korszak az NFT-k világában: az X2Y2 NFT piactér bejelentette, hogy április 30-án megszünteti kereskedési felületét. Bár az okosszerződéseik (smart contracts) továbbra is működőképesek maradnak, a felhasználók többé nem férnek hozzá a front-end felülethez, vagyis a piactér klasszikus értelemben bezár.
A döntés nem meglepő annak fényében, hogy az X2Y2 natív tokenje, az X2Y2, az elmúlt 24 órában 13%-ot veszített értékéből, jelenlegi árfolyama mindössze 0,0014 dollár. A piaci kapitalizáció így 540 ezer dollár alá süllyedt, ami több mint 99%-os esés a 2022 februári, 4,14 dolláros történelmi csúcshoz képest.
Az X2Y2 pályája a klasszikus kriptohullámokat tükrözi: 2022 májusában még havi 209 millió dolláros forgalmat bonyolítottak Ethereum-alapú NFT-kből, versenyre kelve az OpenSea-vel és a Blur-rel. A piaci túltelítettség, a csökkenő felhasználói aktivitás és a spekuláció visszaszorulása azonban megtette hatását – a forgalom 90%-kal zuhant vissza.
„A piacterek élet-halál kérdése a hálózati hatás,” – fogalmazott a platform alapítója, TP. „Harcoltunk az elsőségért, de három év után be kellett látnunk: itt az idő a továbblépésre.”
A csapat azonban nem hagyja el a kriptovilágot. A fókusz mostantól új, decentralizált pénzügyi eszközök (DeFi tools) fejlesztésére helyeződik át, melyek – állításuk szerint – hosszú távon is értéket teremthetnek. TP új projektet ígér, amely „decentralizált, innovatív, és a piaci ciklusokon átívelően releváns marad.” A hírek szerint egy olyan platformon dolgoznak, amely engedélymentesen kínál majd hozamtermelési lehetőségeket a felhasználóknak.
Az X2Y2 bezárása nem egyedi eset. Az LG is bejelentette, hogy június 17-én megszünteti saját NFT piacterét, az LG Art Lab-ot. Ez a platform 2022 szeptemberében indult, és az volt a célja, hogy okostévék segítségével jelenítse meg a digitális műalkotásokat, illetve támogassa a művészekkel való együttműködést.
Az NFT-piac egészére jellemző a visszaesés: míg az X2Y2 összesített kereskedési volumene 2022-ben még meghaladta az 5,6 milliárd dollárt, az elmúlt 12 hónapban ez már csak 53,6 millió dollár volt – messze elmaradva a Blur, az OpenSea és az Immutable számaitól.
Mindazonáltal az iparági szereplők közül sokan úgy vélik, az NFT-k szerepe átalakul, és a jövőben a spekuláción túlmutató, valódi felhasználási területek (például gaming, digitális identitás, márkakapcsolatok) kerülnek előtérbe. „A spekuláció korszaka véget ért, de az NFT-k most az új digitális infrastruktúra alapköveivé válnak,” – nyilatkozta Charu Sethi, a Unique Network elnöke.
Ezt az irányt erősíti az is, hogy a közelmúltban rendezett NFT Paris 2025 eseményre közel 20 ezer érdeklődő látogatott el – köztük fejlesztők, befektetők és márkák képviselői. A szektorban sokan úgy látják, ez a mostani megtorpanás csak egy új növekedési ciklus előszobája.
Az X2Y2 új stratégiája jól illeszkedik ebbe a trendbe: a kriptós cégek sorra keresik azokat az új lehetőségeket, amelyek túlmutatnak a rövid távú hype-on. Az, hogy az X2Y2 következő projektje mennyire lesz sikeres, egyelőre kérdéses – de a decentralizált pénzügyi eszközök iránti kereslet alapján nem tűnik esélytelennek.