Kriptovaluta hírek

Svájc és a Bitcoin: Nemzeti népszavazás készülhet a kriptovaluta központi banki tartalékként való elfogadásáról

Svájc, a kriptovaluták elfogadásában élenjáró ország, újabb mérföldkőhöz érhet: a Bitcoin-evangelisták egy nemzeti népszavazás előkészítését kezdték meg annak érdekében, hogy a világ legismertebb kriptovalutája a Svájci Nemzeti Bank (SNB) tartalékai közé kerüljön. Az elképzelés szerint a Bitcoin az arany, az euró és a dollár mellett kapna helyet. De vajon mennyire van erre nyitottság az országban, és milyen hatással lehet ez a globális kriptovaluta-piacra?

A kezdeményezés háttere

Svájc politikai rendszere lehetővé teszi, hogy a polgárok népszavazást kezdeményezzenek fontos kérdésekben. Ennek érdekében a kampányolók elkezdték összegyűjteni a szükséges 100 000 aláírást, ami a témában országos szintű konzultációt eredményezhetne. Bár a tényleges szavazás még évek múlva lenne esedékes, a kampány időközben a Bitcoin és más kriptovaluták népszerűsítésére is szolgálhat a pénzügyekben világszerte vezető szerepet betöltő országban.

Yves Bennaim, a kezdeményezést vezető bizottság elnöke szerint a Bitcoin tartalékolása lehetőséget adna a Svájci Nemzeti Banknak arra, hogy egy olyan eszközbe fektessen, amely független a külföldi gazdaságoktól és szabályozásoktól. Ez különösen fontos lehet egy olyan időszakban, amikor a világgazdasági bizonytalanság fokozódik.

Bitcoin, BTC

A kriptovaluták helyzete Svájcban

Svájc már most is kiemelkedő szerepet tölt be a kriptovaluták világában. A „Crypto Valley” néven ismert Zug kanton ad otthont számos kriptovaluta-kereskedő vállalatnak és alapítványnak. A helyi önkormányzatok közül néhány, például Lugano, már elfogadja a Bitcoint adófizetésre és más köztartozások kiegyenlítésére.

Egy 2022-ben készült tanulmány szerint a svájci lakosság 11%-a már rendelkezik digitális eszközökkel, és a kripto-ATM-ek az ország kisvárosaiban is jelen vannak. A vasúti jegyautomatákon keresztül Bitcoin is vásárolható, amely további hozzáférést biztosít a lakosság számára.

A szabályozási környezet is rendkívül kedvező: Svájc az első országok között volt, amelyek kriptobanki engedélyeket adtak ki, és még az állami PostFinance is kínál digitális eszközökhöz kapcsolódó szolgáltatásokat, miután több mint egymilliárd svájci franknyi tőkekiáramlást tapasztalt a hagyományos pénzügyi rendszerből kriptotőzsdékre.

A Svájci Nemzeti Bank és a Bitcoin közötti konfliktus

Az SNB, amelyet a konzervatív monetáris ortodoxia egyik bástyájának tartanak, eddig szkeptikusan állt a kriptovalutákhoz. Martin Schlegel, a Svájci Nemzeti Bank elnöke novemberben a Bitcoinra csak „rétegjelenségként” hivatkozott, és a volatilitást a legfőbb problémák közé sorolta.

UBS közgazdászai szerint a Bitcoin árfolyam-ingadozásai hosszú távon ronthatják az SNB hitelességét, mivel a központi bank vagyonának csökkenése kockázatot jelenthet egy esetleges árfolyamzuhanás esetén. A múltbéli népszavazási kezdeményezések, például az aranytartalék minimális szintjének növelése vagy az SNB pénzkibocsátásának monopolizálása szintén kudarcba fulladtak, ami arra utal, hogy a svájciak erősen bíznak nemzeti bankjukban.

A kampány lehetséges hatásai

Miközben az SNB változatlanul ellenzi a Bitcoin tartalékolását, a kampány egyfajta marketinggé válhat a kriptovaluták számára. A Bitcoin szószólói, mint Rino Borini, aki Zürichben kriptovaluta-oktató központot működtet, kiemelik, hogy a svájciak nyitottabbak az alternatív értéktárolókra, mint például a Bitcoinra.

Borini szerint a decentralizált természet és a Bitcoin által kínált biztonság és magánélet tiszteletben tartása jól illeszkedik a svájciak pénzügyi preferenciáihoz.

kriptovaluta árfolyam elemzés - mi az a pivot pont és hogyan lehet kiszámolni

Nemzetközi támogatás és kihívások

A kampány hátterében az a globális trend is áll, amely szerint egyre több politikus és szakértő támogatja a Bitcoin tartalékolását. Donald Trump korábban jelezte, hogy szívesen látná a Bitcoin stratégiai nemzeti tartalékként való felhasználását. Hasonló felvetések Németországban és Csehországban is felmerültek, bár az Európai Központi Bank és más intézmények egyelőre elutasítóak.

Mindazonáltal Svájcban még hosszú út áll a kampányolók előtt. Az SNB aranytartalékai alkotmányos szinten védettek, így egy hasonló szabályozás elfogadtatása a Bitcoinra rendkívüli nehézségekkel járhat.

Összegzés

Svájc kriptovaluta-piaca továbbra is virágzik, és az ország szabályozási környezete globális szinten is példaértékű. Bár a Bitcoin nemzeti tartalékként való elfogadása jelenleg még távoli álom, a kampány mindenképpen hozzájárul a digitális eszközök társadalmi elfogadásához.

A kérdés nemcsak a Bitcoinról, hanem arról is szól, hogy Svájc mennyire kívánja megőrizni pénzügyi szuverenitását egy egyre digitálisabb világban. Az elkövetkező évek megmutatják, hogy a svájciak hajlandók-e újragondolni a pénzhez való viszonyukat.

Hozzászólás írása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Kapcsolódó cikkek

Több cikk betöltése Betöltés...Nincs több cikk.