Donald Trump exkluzív vacsorát adott a 220 legnagyobb $TRUMP mémcoin-befektető tiszteletére, ami nem csupán a kriptovilágot, de a politikai elit egy részét is lázba hozta – és nem feltétlenül pozitív értelemben. A gálavacsora háttere, a meghívottak listája, valamint a Trump család kriptós kapcsolatrendszere komoly kérdéseket vet fel az amerikai politikai és pénzügyi átláthatóságról.
Politika és mémcoin: Trump újra reflektorfényben
Május 22-én Donald Trump egy zártkörű vacsorát rendezett virginiai golfklubjában, ahová kizárólag azok a kriptobefektetők kaptak meghívást, akik a legtöbbet fektették be a róla elnevezett mémcoinba, a $TRUMP tokenbe. Az esemény nem csupán a kripto-térben kavart vihart: a politikai színtéren is erőteljes visszhangot váltott ki.
Trump a vacsorán kemény kritikát fogalmazott meg a Biden-adminisztrációval szemben, akik szerinte üldözték a kripto-úttörőket. Hangsúlyozta, hogy az ő vezetése alatt „visszahozzák a kriptót az USA-ba, ahová való”. Ez az üzenet egyes republikánus politikusoknak is sok volt – Cynthia Lummis szenátor például kijelentette, hogy „aggasztónak” találja a történteket. A demokraták pedig egyenesen korrupciót kiáltottak: Jeff Merkley szenátor szerint az esemény azt sugallja, hogy „az amerikai politika eladóvá vált”.
148 millió dollár egy vacsoráért – De mit kapnak cserébe?
A részvétel nem volt olcsó mulatság: az Inca Digital elemzése szerint a 220 meghívott összesen körülbelül 148 millió dollárt fektetett be a $TRUMP coinba. A 25 legnagyobb tulajdonos ebből több mint 111 millió dollárt tett le az asztalra. Ők egy még exkluzívabb élményben részesültek: személyes találkozó az elnökkel és VIP túra is szerepelt a csomagban.
A $TRUMP coin mögött álló cég, a Fight Fight Fight LLC – amelyet a Trump-családhoz köthető CIC Digital LLC is támogat – a tokenek 80%-át birtokolja. Az elemzések szerint január és április vége között több mint 320 millió dollárnyi tranzakciós díj áramlott a coinhoz kapcsolódó pénztárcákba. Csupán a vacsora bejelentése és május 1. között több mint 1,3 millió dollár folyt be.
Sztárok, milliárdosok és vitatott kapcsolatok
Az eseményre világsztárok és ismert kriptomilliárdosok is hivatalosak voltak. Ott volt például Lamar Odom egykori NBA-játékos, valamint Justin Sun, a Tron blokklánc alapítója, aki elmondása szerint első helyen végzett a „vacsoraversenyben”.
Sun korábban 75 millió dollárral támogatta a World Liberty Financial nevű kriptocéget, amelyet Zach Witkoff vezet – ő nem más, mint Trump közel-keleti különmegbízottjának, Steve Witkoffnak a fia. A vállalat jelenleg egy stabilcoin bevezetésén dolgozik, pont akkor, amikor a szenátus a stabilcoin-szabályozásról készül szavazni.
Érdekesség, hogy Sun ellen korábban a SEC (amerikai tőzsdefelügyelet) csalás gyanújával pert indított, bár az eljárás jelenleg szünetel.
Kriptóban utazik a Trump-család: üzlet vagy összeférhetetlenség?
A Fehér Ház közleményben hangsúlyozta, hogy Trumpnak nincs aktív szerepe a cégek irányításában, és minden összeférhetetlenségi törvényt betartanak. Sokan azonban kételkednek ebben, különösen úgy, hogy a Trump család több szálon is aktív szereplője a kripto-ökoszisztémának.
A volt First Lady, Melania Trump saját mémcoinnal rendelkezik, míg a Trump Media (DJT) vállalaton keresztül kripto ETF-ek is elérhetők a Truth.Fi platformon. Eric Trump, az elnök fia, egy bitcoin bányászattal foglalkozó cég társalapítója, amely hamarosan tőzsdére lép egy részvénycserés fúzióval.
Mike Novogratz, a Galaxy Digital vezérigazgatója szerint a Trump-adminisztráció „összességében jó volt a kriptó számára”, még ha személy szerint nem is rajong a Trump-érmék ötletéért.