Spokane, Washington állam egyik legnagyobb városa radikális lépést tett a lakosság védelmében: teljesen betiltja a kriptovaluta automatákat, amelyekről kiderült, hogy sokszor csalások eszközei. Az intézkedés válaszul született a növekvő számú bejelentésre és milliós veszteségekre. De mi is történik pontosan ezeknél az automatáknál, és hogyan verik át velük az embereket?
Hogyan működik egy kriptovaluta automata?
Bár első ránézésre egy hagyományos bankautomatára emlékeztetnek, a kriptovaluta ATM-ek nem pénzkiadásra szolgálnak. Ehelyett az alábbi funkciókat kínálják:
-
Kriptovaluta vásárlása készpénzért vagy bankkártyával
-
Egyes modelleknél kriptovaluta eladás is lehetséges, ahol a felhasználó fiat valutát kap
A vásárlás menete egyszerű:
-
A felhasználó az automatába helyezi a készpénzt.
-
Megadja a saját kriptotárca-címét, ahová az érme érkezik.
-
A tranzakció után az automata elküldi a kívánt kriptovalutát (pl. Bitcoin, Ethereum) a megadott címre.
Probléma: A gép nem ellenőrzi, ki a címzett, így ha valaki megtévesztés hatására hamis címre küld pénzt, a tranzakció visszafordíthatatlan.
Konkrét csalások: milliók úsztak el pillanatok alatt
A Spokane-i rendőrség tapasztalatai szerint a leggyakoribb csalási módszerek a következők:
1. A „rendőrségi” átverés
A csaló telefonon felhívja az áldozatot, és azt állítja, hogy a bankszámláját feltörték, és csak úgy menthető meg a pénze, ha azt azonnal kriptovalutává alakítja át. Az áldozatot elirányítják egy közeli kriptovaluta automatához, és ott egy csaló által adott címre utaltatják a pénzt.
2. A „családtag bajban van” trükk
A csalók azt állítják, hogy egy hozzátartozó bajba került (börtönbe került, kórházban van stb.), és sürgősen pénzre van szüksége, amit kriptovalutában kell küldeni – természetesen ismét csak a csalók címére.
Tim Schwering, a Spokane-i rendőrség nyomozója szerint mire az áldozat észbe kap, a pénz már elérhetetlen: „Ezek az automaták azonnal végrehajtják a tranzakciót, és az összegek gyakran külföldi címekre kerülnek. A pénz visszaszerzése gyakorlatilag lehetetlen.”
Társadalmi veszély: a legkiszolgáltatottabbakat célozzák
Paul Dillon városi tanácstag szerint a legtöbb ilyen automata szegényebb városrészekben, kisboltokban, vegyeskereskedésekben található, ahol a tájékozatlan vagy kiszolgáltatott lakosság könnyű célpont.
„Nemcsak új gépek telepítését tiltjuk be, hanem a meglévőket is kötelező lesz leszerelni,” mondta Dillon.
Zack Zappone, a városi tanács másik tagja hozzátette: „A cél az, hogy megvédjük a közösségünket attól, hogy elveszítsék megtakarításaikat vagy készpénzüket ezekben az automatákban.”
FBI-jelentés: 189 millió dolláros veszteség egy év alatt
A Federal Bureau of Investigation (FBI) szerint a kriptovaluta ATM-ekhez kapcsolódó csalások száma drámaian megemelkedett. A 2023-as évben:
-
Több mint 5500 panaszt jelentettek be a kriptoautomatákkal kapcsolatban
-
A teljes kárösszeg meghaladta a 189 millió dollárt
Az FBI szerint ezek az automaták egyre népszerűbbek bűnszervezetek körében, mivel az átverés után gyorsan és nyomtalanul lehet pénzt kivonni a rendszerből.
Példát mutat Spokane – jönnek a szigorítások máshol is?
Spokane intézkedése precedens értékű az Egyesült Államokban. A város 60 napot adott az üzemeltetőknek, hogy eltávolítsák a gépeiket, különben üzleti engedélyük is veszélybe kerülhet.
A döntés mögött valódi társadalmi probléma áll: a kriptovaluta automaták ellenőrizetlen működése súlyos károkat okozhat, különösen az idősek, a technológiában kevésbé jártas emberek és a nehéz anyagi helyzetben élők körében.
Összegzés: gyors profit helyett társadalmi felelősség
A kriptovaluta automaták eredetileg az egyszerűbb pénzügyi hozzáférést szolgálták, de sok helyen mára a csalók eszközévé váltak. Spokane döntése nem a technológia ellen irányul, hanem a társadalom védelme érdekében született. A kérdés most az, hogy más amerikai – vagy akár európai – városok is követik-e ezt a példát.