A HIVE Blockchain Technologies vezetője, Frank Holmes szerint a Bitcoin-bányászat nemcsak környezetbarát lehet, de gazdaságilag is hatalmas előnyt jelenthet mind Paraguay, mind az Egyesült Államok számára. A vállalat egyedülálló modellje révén a vízerőművek felesleges energiáját alakítja dollármilliókká – méghozzá zöld módon. De vajon mit keres egy amerikai kriptovállalat a dél-amerikai országban, amelynek történelmi kapcsolatai meglepően szorosak az USA-val?
A kriptovaluta szektor egyik legizgalmasabb, fenntarthatóságra törekvő szereplője, a HIVE Blockchain Technologies, újra reflektorfénybe került, miután vezérigazgatója, Frank Holmes interjút adott a cég globális terjeszkedéséről és Paraguayban végzett tevékenységéről. Holmes hangsúlyozta: a HIVE nem egyszerűen Bitcoin-bányászattal foglalkozik, hanem ezt kizárólag megújuló energiával végzi – ez pedig versenyelőnyt jelent az iparágban, miközben gazdaságilag is nyereséges megoldást kínál.
“A HIVE egy különleges vállalat. Csak zöldenergiát használunk, kilenc időzónában működünk, öt nyelven kommunikálunk, és egyre több elismerést kapunk” – nyilatkozta Holmes.
A cég egyik legfontosabb új területe Paraguay, amely Holmes szerint hatalmas potenciált rejt magában, noha az amerikai közvélemény meglehetősen keveset tud az országról. A vezérigazgató történelmi érdekességet is megosztott: Paraguay egyik legnagyobb állama Hayes elnökről kapta a nevét, aki az 1870-es években diplomáciai úton segített megállítani a dél-amerikai ország népirtását. “A paraguayiak szeretik az amerikaiakat. Az országuk részben azért létezik, mert Hayes elnök megállította a vérengzést” – mondta Holmes, utalva arra, hogy Paraguay minden évben ünnepli a “Hayes-napot”, november 12-én.
Zöldenergia Paraguayból – dollárbevétel a semmiből
A HIVE a paraguayi Itaipú-gát által termelt felesleges vízenergiát hasznosítja Bitcoin-bányászatra – ezt az energiát egyébként Brazília nyelte volna el anélkül, hogy közvetlen bevételt jelentene Paraguay számára. Holmes szerint ehelyett most a HIVE segítségével Paraguay amerikai dollárban kap bevételt, ami nemcsak a kormány költségvetését erősíti, de devizavédelmi szerepet is betölt – olyat, amit a hagyományos bankrendszer nem tudna biztosítani.
“Amit mi csinálunk, az mindenki számára nyereséges. A részvényeseink jól járnak, Paraguay jól jár, és az energia sem vész kárba. Ez az, amit én úgy hívok: ahol az 1 meg 1 az 11.”
Amerika újra reflektorfényben – politikai nyitás a Bitcoin felé
Holmes a kriptoipar amerikai környezetének változásairól is beszélt. Elmondása szerint a múlt héten részt vett Washington D.C.-ben egy digitális csúcstalálkozón, ahol a részvétel az előző évhez képest nyolcszorosára nőtt. Szerinte Donald Trump új politikai irányvonala új típusú szereplőket vonzott be a kriptovilágba, akik stratégiai eszközként tekintenek a Bitcoinra, és egyre többet akarnak tudni róla.
“Teljesen új közönség jelent meg – komolyan érdeklődnek a Bitcoin iránt, mint stratégiai tartalékeszköz iránt. Ez óriási váltás.”
A HIVE maga is nyit Amerika felé: a vállalat átköltöztette központját San Antonióba, Texas államba, és további amerikai bányászati lehetőségek felkutatását tervezi.
Stratégiai jövőkép: decentralizáció zöldalapon
A HIVE története jól példázza, hogyan kapcsolódhat össze a decentralizált technológia a fenntartható energiagazdálkodással. A cég modellje nem csupán kriptobányászat, hanem egy olyan új típusú gazdasági együttműködés, amelyben az ország, a befektető és a környezet is nyertes lehet. Paraguay számára ez nemcsak gazdasági lehetőség, hanem egy történelmi szövetség új formában történő megerősítése.
És miközben a világ a Bitcoin ETF-ekre, kamatvágásokra vagy szabályozási döntésekre figyel, a HIVE csendben építkezik – ott, ahol mások még csak nem is keresnek lehetőséget.