Kriptovaluta hírek

Kriptovaluta vállalatok szerint az amerikai kormány akadályozza a blokklánc-cégek banki hozzáférését: Az „Operation Chokepoint 2.0” botrány

Az Egyesült Államokban több mint 30 technológiai és kriptovaluta-alapító azt állítja, hogy banki szolgáltatásoktól fosztották meg őket egy állítólagos kormányzati kezdeményezés, az „Operation Chokepoint 2.0” keretében. Az állítás szerint ez egy célzott kampány, amely arra ösztönzi a pénzügyi intézményeket, hogy szakítsák meg kapcsolataikat bizonyos ágazatokkal, különösen a kriptovalutákkal foglalkozó cégekkel.

Az ügy előzményei és új fordulatai

Az „Operation Chokepoint” fogalma először az Obama-kormány idején került a köztudatba, amikor a kormány a magas kockázatú iparágak – például a gyorskölcsön-szolgáltatók és fegyverkereskedők – pénzügyi hozzáférésének korlátozására törekedett. Most azonban Marc Andreessen, az Andreessen Horowitz társalapítója szerint a program új változata a Biden-adminisztráció alatt elsősorban a kriptotechnológiai startupokat célozza meg.

Andreessen a „The Joe Rogan Experience” podcastban osztotta meg nézeteit, hangsúlyozva, hogy az elmúlt négy évben több mint 30 techvállalkozót fosztottak meg banki szolgáltatásoktól politikai okokból. Hozzátette, hogy ez az új kezdeményezés egyre erőteljesebb nyomást gyakorol a kriptoszektorra.

Elon Musk és más iparági vezetők megszólalása

Az ügy szélesebb körű figyelmet kapott, amikor Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója megosztotta Andreessen kijelentéseit a közösségi platformján, az X-en (korábban Twitter). Musk rávilágított, hogy a nyilvánosság talán nincs tisztában azzal, milyen széles körben érintettek a vállalkozók ebben a pénzügyi kizárásban.

Brian Armstrong, a Coinbase vezérigazgatója szintén felszólalt az ügyben, „amerikaiellenesnek” nevezve az intézkedéseket. Armstrong konkrétan Elizabeth Warren szenátort és Gary Genslert, a SEC elnökét vádolta az iparág aláásásának kísérletével.

Sam Kazemian, a Frax Finance alapítója saját példájával erősítette meg a vádakat. Elmondása szerint 2022 decemberében a JPMorgan Chase bank hivatalosai közölték vele, hogy a kriptóból származó vagyonnal rendelkező ügyfelek számláit utasításra zárják be. Kazemian úgy véli, hogy ez a JPMorgan vezérigazgatója, Jamie Dimon által irányított szélesebb körű kampány része volt.

Bankok bezárása és az iparági elszigetelés

2023-ban a kriptobarát bankok, például a Silicon Valley Bank, a Silvergate Bank és a Signature Bank összeomlása tovább növelte az iparág elszigeteltségét. A kritikusok, köztük Nic Carter kockázati tőkebefektető, ezt „Operation Chokepoint 2.0”-nak nevezték, amelyet szándékos erőfeszítésnek tartanak a szektor megzavarására.

Andrew Torba, a Gab közösségi platform alapítója is osztotta tapasztalatait. Elmondása szerint több bank is lezárta a számláit, mivel a szövetségi kormány auditokkal és szabályozói intézkedésekkel fenyegette a pénzintézeteket.

Caitlin Long, a Custodia Bank vezérigazgatója megerősítette, hogy cége is küzdött a „debanking” ellen, és jogi lépéseket kellett tennie a Federal Reserve ellen.

Átláthatóság és felelősségre vonás iránti igény

Az ügy körüli vita tovább éleződik, és a kriptoszektor vezetői nagyobb átláthatóságot és felelősségre vonást követelnek mind a kormánytól, mind a bankszektortól. Szerintük a politikai indíttatású pénzügyi kizárás nemcsak etikátlan, hanem jelentős károkat okoz az innováció számára.

Miközben az „Operation Chokepoint 2.0” vádjai egyre több figyelmet kapnak, világossá válik, hogy a kriptoszektor nemcsak technológiai, hanem politikai kihívásokkal is szembesül a fennmaradásért és fejlődésért folytatott küzdelem során. A kérdés az, hogy az átláthatóságért vívott harc és a jogi lépések milyen hatást gyakorolnak majd a kriptopiac jövőjére.

Hozzászólás írása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Kapcsolódó cikkek

Több cikk betöltése Betöltés...Nincs több cikk.