Hongkong a kriptóban is első akar lenni
Hongkong első alkalommal mutatott be irányelveket az AI pénzügyi célú felhasználására, valamint adókedvezményeket helyezett kilátásba a virtuális eszközökre (kriptovalutákra) vonatkozóan, részeként annak az erőfeszítésnek, hogy a város Ázsia üzleti központjává váljon.
Hétfőn a kormány tisztviselői ismertették azt az átfogó keretrendszert, amely alapján a különböző szabályozó szervek kidolgozhatják az AI alkalmazását irányító politikákat, mivel azt kulcsfontosságúnak tartják a pénzügyek és egyéb ágazatok jövőjében. Továbbá javaslatot tettek egy adókedvezmény kiterjesztésére a digitális eszközök, például a kriptovaluták tulajdonlására, és év végi törvényjavaslatot ígértek ezzel kapcsolatban.
Hongkong szeretné megerősíteni Ázsia vezető pénzügyi központjaként betöltött szerepét, és visszanyerni azokat a befektetőket, akik az amerikai-kínai feszültségek közepette elhagyták a város piacait. A cél, hogy a kripto- és mesterséges intelligencia (AI) technológiákkal támogassák a következő generációs gazdasági fejlődést.
Pénzügyek és mesterséges intelligencia
„Hongkong pénzügyi szektora készen áll az AI bevezetésére – jelentős piacokkal és gazdag alkalmazási lehetőségekkel rendelkezik” – mondta Christopher Hui, a Pénzügyi Szolgáltatások és Pénzügyminisztérium titkára a város éves Fintech Hét nevű csúcstalálkozóján elhangzott beszédében.
A Bloomberg News korábban már hírt adott az AI-politika bejelentésének tervezett időpontjáról. Hui elmondása szerint Hongkong elismeri az AI által hozott egyedi kockázatokat és lehetőségeket, ezért kettős megközelítést alkalmaznak, amely egyszerre támogatja a fejlődést és kezeli a kihívásokat. A szabályozók a banki, értékpapír-, nyugdíj- és biztosítási, valamint könyvvizsgálati területeken saját irányelvekkel fognak előállni a pénzügyi szektor AI-szabályozása kapcsán, tette hozzá Hui.
Hongkong lépése akkor jön, amikor világszerte kormányok, vállalatok és fogyasztók próbálnak megbirkózni az AI lehetőségeivel és kihívásaival. A helyzetet bonyolítja, hogy a város egyre inkább az amerikai-kínai technológiai konfliktus közepén találja magát.
Hongkong számos fogyasztója nem fér hozzá könnyedén a legnépszerűbb AI-szolgáltatásokhoz, például az OpenAI ChatGPT-jéhez vagy a Google Gemini-jéhez, mivel ezek az amerikai techóriások helyileg nem teszik elérhetővé őket. Ugyanakkor a kínai Baidu Inc. és a ByteDance Ltd. szolgáltatásaihoz való hozzáférés is bonyolult vagy éppen lehetetlen. A város kormánya ezt a kihívást saját mesterséges intelligencia fejlesztésével próbálja kezelni.
A pénzügyi cégek világszerte vizsgálják, hogy az AI hogyan alakíthatná át működésüket. A bankok AI tehetségek toborzásával és új technológiák használatával törekednek arra, hogy az ügyfélportfóliókat vizsgálják vagy épp lehetséges fizetésképteleneket azonosítsanak.
A Hongkongi Tudományos és Technológiai Egyetem (HKUST) létrehoz egy helyi nyelvi modellt, az InvestLM-et, amelyet elérhetővé tesz a helyi pénzügyi szolgáltatási ipar számára, tanácsadást és képzéseket kínálva. A modell képes lesz finomhangolásra és a helyi piaci szabályokhoz való alkalmazkodásra, mondta Hui.
Az AI területén kívül Hongkong és Szingapúr a régió azon városai közé tartozik, amelyek igyekeznek vezető szerepet szerezni a gyorsan növekvő digitális eszközpiacon.
Ezen szélesebb program részeként Hui elmondta, hogy a kormány javasolja az adókedvezmények kiterjesztését a családi irodákra és magánalapokra, beleértve a virtuális eszközökbe történő befektetéseket.