A kriptovaluta befektetők régóta kapaszkodnak a híres négyéves „Bitcoin-ciklusba”, mint iránytűbe a piaci mozgások értelmezéséhez. Most azonban úgy tűnik, ez az elmélet repedezni kezdett. Vajon vége a jól ismert ciklikusságnak? És ha igen, hogyan érdemes most gondolkodni a Bitcoinról?
A Bitcoin árfolyam alakulása grafikonon az elmúlt évben
Amikor a Bitcoin (BTC) árfolyama 2024 decemberében átlépte a 100 000 dolláros álomhatárt, a kriptovilág szinte kollektíven ünnepelt: sokan egy újabb, minden eddiginél nagyobb árfolyamrobbanást vizionáltak. Nem is alaptalanul – 2025 januárjára a BTC történelmi csúcsra, 109 000 dollárra emelkedett.
Az öröm azonban nem tartott sokáig. A vezető kriptovaluta azóta folyamatos lejtmenetben van, jelenleg 83 000 dollár környékén kereskednek vele. Ez a meglepő visszaesés sokakat késztetett újragondolásra: vajon még mindig érvényes a legendás „Bitcoin-ciklus”, vagy már ideje elengedni ezt a narratívát?
Mi az a Bitcoin-ciklus?
A Bitcoin-ciklus (angolul Bitcoin Cycle) elmélete szerint a kriptovaluta négyéves periódusokban mozog, amit a bányászati jutalmak feleződése (halving) határoz meg. Az elmélet négy szakaszt különböztet meg:
-
Felpörgetési (accumulation) fázis, amikor az árfolyam viszonylag alacsony,
-
Növekedési (growth) fázis, ami általában a felezés után kezdődik,
-
Buborék (bubble) fázis, eufóriával és új csúcsokkal,
-
Összeomlás (crash) fázis, amikor az ár akár 80%-ot is zuhanhat.
Ez a mintázat eddig meglepően konzisztensen ismétlődött: gondoljunk csak a 2020-as felezést követő ralira, ami 2021 végén 69 000 dolláros árfolyamhoz vezetett, majd 2022-ben összeomlást és hosszú „kripto-telet” hozott.
De hol járunk most?
Sokak szerint 2024 végén, amikor a BTC árfolyama áttörte a 100 000 dollárt, már a növekedési vagy a buborék fázisban jártunk. Akkoriban voltak olyan vélemények is, amelyek szerint ebben a ciklusban akár az egymillió dolláros álomár is elérhető.
Most viszont, hogy az ár több mint 20%-ot esett vissza, egyre több elemző gondolja úgy, hogy már a zuhanó szakaszban lehetünk. Ha a múlt ismétli önmagát, a Bitcoin akár 20 000 dollárig is visszaeshet – nem csoda, hogy egyes befektetők inkább az arany felé fordulnak.
Megszakadt a Bitcoin ciklus?
A probléma az, hogy 2024 áprilisában, a legutóbbi felezés idején nem történt semmi rendkívüli. A piac nem reagált, mintha ez az esemény elvesztette volna a korábbi erejét. Ezzel szemben 2024 elején, a spot Bitcoin ETF-ek amerikai bevezetése komoly árfolyam-emelkedést váltott ki – mintha előrehozta volna a ciklus „növekedési” szakaszát.
Egyes elemzők szerint épp ez az ETF-láz törte meg a ciklus eddigi működését. Mások szerint az új politikai környezet, különösen Donald Trump visszatérése, teljesen új szakaszt nyithat a Bitcoin történetében, ahol nem lesznek már ilyen vad kilengések.
Superciklus vagy stabilizáció?
Az optimisták már egy új „Bitcoin Superciklus” kezdetéről beszélnek: szerintük a kriptovaluta mostantól egyenletes, masszív növekedési pályára állhat, érdemi visszaesések nélkül. Mások pedig úgy vélik, egy „arany középút” jöhet: mérsékelt, de stabil árfolyamnyereségek időszaka következhet – nem túl heves, nem túl langyos, hanem pont jó.
Mit tehet most egy befektető?
Zavarodott vagy? Nem vagy egyedül. Szinte mindenki a Bitcoin-ciklus szerint próbálja értelmezni a piacot – pedig lehet, hogy ez a keretrendszer már nem működik.
A legfontosabb tanulság: ne próbáljuk időzíteni a piacot a ciklus alapján. Lehet, hogy már nincs is ilyen ciklus, vagy teljesen eltolódott az időzítése. Ha valaki hisz a Bitcoin hosszú távú értéknövekedésében, akkor a legjobb stratégia a klasszikus: buy and hold – venni és tartani.
A jövő egyre kevésbé ciklikus – és talán éppen ez a Bitcoin új korszakának legfontosabb jellemzője.