Tagadhatatlan, hogy az elmúlt hat hét brutális volt a magas kockázatú, nagy növekedési potenciállal rendelkező kriptovaluták számára. Az augusztusi „flash crash” következtében sok közülük az év eleje óta 30-50%-kal csökkent.
A kulcs természetesen az, hogy mely kriptovaluták ára esett le igazságtalanul. Elméletileg néhányuk most vonzó árazású lehet. Ezért ajánlom a Chainlinket (LINK) mint jelentősen alulértékelt kriptovalutát.
Mi ment félre a Chainlinkkel?
Első ránézésre a helyzet katasztrofálisnak tűnik a Chainlink (LINK) számára. A kripto az év eleje óta 30%-kal esett. Júliusban még jól állt, amikor elérte a 15 dolláros árfolyamot, de augusztusban nagyot zuhant, és mindössze 9 dollárra esett vissza.
Chainlink kriptovaluta árfolyama
Ez részben megmagyarázza, miért kereskednek a Chainlinkkel 80%-kal alacsonyabban, mint a 2021 májusi 52 dolláros történelmi csúcson. Azonban nem lehet minden felelősséget az augusztusi „flash crash” nyakába varrni. Valami alapvetően nincs rendben a Chainlinkkel, ami több mint két éve nem tudja elnyerni a befektetők bizalmát, annak ellenére, hogy ez a világ legjelentősebb adat-orákulum blokklánc hálózata.
Valószínűleg ez az oka annak, hogy a Chainlink nem tudta kihasználni a decentralizált pénzügyek (DeFi) iránti érdeklődés visszaesését, amely a 2022-es kriptopiaci összeomlás óta tapasztalható. A legnagyobb „bukások”, mint például az FTX kriptotőzsde látványos összeomlása és a Terra stabilcoin összeomlása, a decentralizált pénzügyek hibáira vezethetők vissza.
A Chainlink alapvető funkciója, amely a valós adatok okosszerződések számára történő biztosításán alapul, mindig is érzékeny volt a DeFi piaci hullámzásaira, mivel az okosszerződések a decentralizált pénzügyek építőkövei. Más jelentős DeFi-szereplők is nagyot estek az elmúlt három évben. Például az Uniswap (UNI) 85%-kal esett vissza 2021-es csúcspontjához képest.
A Chainlinknek új befektetési történetre van szüksége. Ha sikerül egy ilyet kialakítania, akkor újra elkezdhetne érdeklődést kelteni a kriptobefektetők körében.
Az eszköztokenizáció trendje Itt lép be a képbe egy jelentős pénzügyi trend, amelyet valós eszközök tokenizációjának (gyakran RWA-ként rövidítve) neveznek. Egyszerűen fogalmazva, az eszköztokenizáció azt jelenti, hogy hagyományos pénzügyi eszközöket (például részvényeket és kötvényeket) áthelyeznek a blokkláncra. Az eszköztokenizáció jelentős működési hatékonyságot eredményezhet, és drámai likviditásnövekedést hozhat egyes viszonylag illikvid eszközök, például ingatlanok számára.
A Boston Consulting Group szerint a valós eszközök tokenizációja 2030-ra akár egy 16 billió dolláros piaci lehetőséget is jelenthet. A McKinsey & Co. konzervatívabb becslése szerint ez egy 2 billió dolláros piac lehet.
Ennek eredményeként néhány nagy Wall Street-i név is beállt a trend mögé. Például a BlackRock (NYSE: BLK) vezérigazgatója, Larry Fink szerint a valós eszközök tokenizációja alapvetően átalakíthatja a pénzügyi világot. Sőt, még optimistább a tokenizációval kapcsolatban, mint a kripto tőzsdén kereskedett alapokkal (ETF-ekkel).
A jó hír az, hogy a Chainlink jelentős szerepet játszhat a valós eszközök tokenizációjának hosszú távú növekedésében. Ezen a területen gondolatvezetővé vált, és létrehozott egy új platformot a tokenizált eszközök több blokkláncon keresztüli átvitelére. Emellett a Chainlink már több magas rangú pénzügyi szereplővel is partnerséget kötött, köztük a Swift fizetési hálózattal és a Depository Trust and Clearing Corp.-pal (DTCC) kísérleti projektek keretében.
Ha végezel néhány egyszerű számítást, azonnal láthatod, miért lehet a Chainlink jelentősen alulértékelt. Ha feltételezzük, hogy a Chainlink el tudja foglalni egy 1 billió dolláros piaci lehetőségnek csupán 1%-át, az 10 milliárd dollárt jelentene. Jelenleg a Chainlink piaci kapitalizációja 6,5 milliárd dollár, tehát az értéke akár 250%-kal is növekedhet, ha még egy kisebb szereplővé is válik ezen a piacon.
Légy türelmes a Chainlinkkel kapcsolatban Az eszköztokenizáció egy olyan pénzügyi trend, amely évekig, ha nem évtizedekig tarthat, míg teljesen kibontakozik. De szinte biztos, hogy valamilyen formában meg fog valósulni, tekintettel a Wall Street-i támogatottságára. Valószínűleg a trend olyan pénzügyi termékekkel indul majd, mint a befektetési alapok és a kötvények, amelyek a leginkább alkalmasak digitális tokenekké történő átalakításra.
Csak emlékezz: a kriptovaluták továbbra is volatilis és kockázatos piacot jelentenek, ezért fontos, hogy alaposan utánajárj a dolgoknak, különösen egy olyan új trend esetén, mint az eszköztokenizáció. Tetszik, amit a Chainlinknél látok, még akkor is, ha a közelmúltbeli piaci teljesítménye csúnya volt. Pár év múlva azt kívánhatod, bárcsak megvetted volna ezt az alulértékelt kriptót.