Kriptovaluta hírek

Egyre népszerűbbek a mémcoinok

Mémkriptók népszerűsége

A globális pénzügyi rendszerbe a felhasználók új generációja és velük friss tőke is érkezett, amely kelendőbbé tette a nagyobb kockázattal járó eszközöket. Ilyen eszköz a mémcoin is, amelynek megítélésére és kereskedelmi volumenére is hatással voltak az új trendek. Bár a legtöbb tőke továbbra is a hagyományos, stabilabbnak tekintett eszközökbe érkezik, a kriptotőzsdére is jelentős mennyiségű pénz áramlott az elmúlt időszakban.

A mémcoinok sok szempontból híven tükrözik a kripto világra jellemző értékeket, az átláthatóságot és a decentralizációt, ugyanakkor ebben az eszközosztályban a szokottnál is nagyobb a jövedelemelvárás és erőteljesebb a technológiai fejlődés.

Ábra: Mémcoinok piaci kapitalizáció szerint (minél nagyobb a zöld kör, annál nagyobb a tőkeérték – zárójelben a 24h árfolyam elmozdulás látható)

Mémcoinok piaci kapitalizáció szerint

A Binance október végén végzett felmérése szerint, 2022 óta a mémcoinok összesített piaci kapitalizációja – amely a Total 3 (a teljes kriptovaluta piaci kapitalizáció BTC, ETH és stabilcoinok nélküli része) százalékában van kifejezve – az év tizedik hónapjának végén közel megháromszorozódott, a tavalyi 4%-ról 2024-re 11%-ra emelkedett. Érdemes azonban megjegyezni, hogy ez az érték még mindig alacsonyabb, mint 2021-es, amikor a $DOGE piaci kapitalizációja meghaladta a 80 milliárd amerikai dollárt.

A Binance októberi havi jelentése szerint az öt legjobban teljesítő kriptovaluta közül négy mémcoinnak tekinthető, a top 50 altcoin között található mémcoinok piaci kapitalizációja pedig 6-ról 12 százalékra nőtt, egyes napokon pedig elérte 20 százalékot. Február óta a napi átlagos mémcoin kereskedési volumen 5 milliárd dollár körül alakult.

Az érdeklődés felfutását jól mutatja, hogy a ma elérhető mémcoinok 75 százalékát az elmúlt egy évben létesítették és minden eddiginél gyorsabban, alig több mint 100 napon belül 1 milliárd dollárra emelkedett ezeknek az eszközöknek a piaci kapitalizációja.

mémkriptók Dogecoin, Pepe, Dogwifhat elemzés és árfolyam prognózis

A jelenség mögött nemcsak makrogazdasági, hanem társadalmi folyamatok is meghúzódnak. A járvány ideje alatt a hagyományos pénzügyi eszközök piacán jelentős tőkebeáramlás történt. 2020 és 2022 között a globális pénzkínálat több mint 25%-kal nőtt, 81 billióról 102 billió dollárra.

Az ennek nyomán keletkező infláció minden terméket és szolgáltatást érintett, emiatt pedig egyre több fiatal fordult el a hagyományos pénzügyi rendszerektől. A kriptopiacon a felhasználók 94%-a X, vagy Y generációs, akik gyorsabban akarnak meggazdagodni, és ezért hajlandóak nagyobb kockázatot is vállalni.

A mémcoinok inkább szimbolikus értékük miatt vonzóak számukra. Az ismert coinok köré közösségek szerveződtek, amelyre kimondottan jellemző a jótékonykodás. Ugyanakkor a mémcoinok sikerében szerepet játszik a hagyományos pénzpiacokkal való szembefordulás is, így mémcoinok a lázadás jelképeivé váltak.

A 2023-2024-es látványos felfutásnak azonban vesztesei is voltak: az egy éve létesített mémcoinok 97 százalékával ma már nem kereskednek. A legnépszerűbb érmék, mint amilyen a Dodge, vagy a Shib azonban továbbra is jól teljesítenek.

Ez is jól szemlélteti, hogy a mémcoinok piaca rendkívül volatilis, ezért különösen nagy kockázatot vállal az, aki ide belép –  ugyanakkor nagy haszonra is szert tehet az, aki jól fekteti be a pénzét. Egyes szakemberek úgy vélik, a mémcoinok a blokklánc technológia további fejlődésétől vonhatnak el forrásokat, ezért akár kedvezőtlen is lehet a hatásuk a kripto ökoszisztémára.

Hozzászólás írása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Kapcsolódó cikkek

Több cikk betöltése Betöltés...Nincs több cikk.