Trump vs. Harris – Kinek örülne a kriptó szektor?
Ahogy a 2024-es elnökválasztási kampány végső szakaszába lépünk, úgy tűnik, hogy a Republikánus Párt előnyben van a kriptohívő szavazók körében. Donald Trump volt elnök egy pro-Bitcoin (BTC) programot vázolt fel, és kijelentette, hogy azt szeretné, ha Amerika a „világ kriptotőkéjévé” válna.
Ezzel szemben a demokraták nem tűnnek túl aktívnak ezen a területen. A 91 oldalas demokrata pártprogramban sehol nem szerepel a „kripto” vagy a „digitális eszközök” kifejezés. A Biden-Harris kormányt széles körben kriptoellenesnek tekintik, és a potenciális gazdasági tanácsadók közül, akiket Harris-Walz adminisztrációs jelölteként emlegetnek, szintén sokan szkeptikusak a kriptovalutákkal kapcsolatban. Ezt szem előtt tartva, nézzük meg, hogyan hathat egy demokrata győzelem a kriptopiacra.
Bitcoin árfolyamra hogyan hat majd a győztes személye?
Egy demokrata győzelem korlátozhatja, hogy a jelenlegi piaci ciklusban meddig emelkedhet a Bitcoin ára. A jelenlegi konszenzus szerint a Bitcoin (BTC) ára akár megduplázódhat, 100 000 és 150 000 dollár közé emelkedhet 2025 végére.
Ez az erős előrejelzés részben arra az előfeltevésre épül, hogy Trump legyőzi Bident, de ez változhat most, hogy egy demokrata győzelem valószínűbbnek tűnik Kamala Harris pártjelöltként való szereplésével. Nem arról van szó, hogy a Harris-adminisztráció lecsapna a kriptóra, vagy hogy anti-Bitcoin politikákat vezetne be. Sokkal inkább arról, hogy nem terveznek semmi újat bevezetni.
Ha nem kényszeríti rá valami új fejlemény a Harris-adminisztrációt, az azt jelenti, hogy nem lesz új, átfogó szabályozási keret a kriptókra, nem lesznek új adózási politikák, amelyek ösztönzik a kripto befektetést, és nem lesznek új fiskális politikák, amelyek ösztönzik a Bitcoin bányászatot.
Ez utóbbi pont különös figyelmet érdemel, tekintve, hogy a Biden-Harris adminisztráció általában energiahatékonynak és az ország energiahálózatát terhelőnek tekintette a Bitcoin bányászatot. Például 2022 szeptemberében a Fehér Ház átfogó jelentést adott ki a digitális eszközökről, amelyben megállapították, hogy a Bitcoin bányászat nagyrészt összeütközésben van a zöld gazdasági politikákkal.
Altcoinok – ki nyerhet és ki veszíthet?
Az altcoinok (általában minden olyan kriptovaluta, amely nem Bitcoin) szintén szenvedhetnek. Ennek oka a bizonytalan szabályozási környezet által az befektetők kockázatvállalási hajlandóságára gyakorolt hatás. Másképpen fogalmazva, a befektetők sokkal kevésbé valószínű, hogy spekulatív érmékbe fektetnek, ha fennáll annak a kockázata, hogy a kormány ezeket az érméket értékpapírként minősíti.
Az átfogó szabályozási keret hiánya miatt az SEC nagyrészt átvette a vezetést a kriptovaluták szabályozásában. Ez néhány megdöbbentő döntéshez vezetett, beleértve a kriptostaking elleni fellépést, valamint számos vegyes üzenetet arról, hogy mely érmék lehetnek értékpapírok.
Egy ponton az SEC még azt is javasolta, hogy az Ethereum (ETH) lehet értékpapír! A jó hír az, hogy a Demokrata Párt talán végre felismeri a helyzetet. Csak néhány nappal a chicagói Demokrata Nemzeti Konvenció előtt egy befolyásos kriptobefektetői csoport, amely a „Crypto4Harris” nevet viseli, virtuális fórumot szervezett, amelyen több vezető washingtoni törvényhozó is részt vett, köztük Charles Schumer szenátor (D-NY). Az esemény egyik nagy tanulsága az volt, hogy a 21. századi Pénzügyi Innovációs és Technológiai Törvény (FIT21) hamarosan elfogadásra kerülhet.
Ez hatalmas változás lenne, mivel ez a pro-kripto törvényjavaslat kifejezetten előírja, hogy a digitális eszközöket árucikkként, és ne értékpapírként kezeljék. Ez azt jelentené, hogy az SEC-nek kevés vagy semmilyen szerepe nem lenne a jövőben, és a Kereskedelmi Határidős Ügyletek Bizottsága (CFTC) nagyobb szerepet kapna.
Így áll most a választási esély a Polymarket szerint:
Kriptotőzsdei részvények
Végül fontos megvizsgálni egy demokrata győzelem potenciális hatását a kriptotőzsdei részvényekre. Elsősorban ez magában foglalja a Bitcoin bányászatot végző vállalatok részvényeit. Jelenleg nem néz ki jól ezeknek a cégeknek. A Marathon Digital Holdings (NASDAQ: MARA) például még privát körben is jelezte, hogy elkezdi bányászati műveleteinek egy részét külföldre helyezni, ha a következő elnöki adminisztráció nem vesz fel egy pro-Bitcoin hozzáállást.
És ne feledkezzünk meg a Coinbase Globalról (NASDAQ: COIN), a világ második legnagyobb kriptovaluta tőzsdéjéről sem. Bármilyen negatív változás a kriptopiaci hangulatban közvetlen hatással van a kereskedési volumenre és a befektetők kockázatos eszközökbe való befektetési hajlandóságára. Az SEC többször fellépett a Coinbase és a platformján kereskedett népszerű érmék ellen, így egy demokrata győzelem zöld utat adhat a hasonló tevékenységek folytatásának.
Hogyan fektessünk be kriptóba 2025-ben Tegyük fel, hogy a demokraták nyerik a 2024 novemberi választásokat. Mi lesz akkor? Természetesen nem kell pánikba esni és eladni a Bitcoint. De okosabbnak kell lenni a kripto portfólió összeállításakor. Például érdemes lehet olyan zöld Bitcoin bányászati részvényeket keresni, mint a CleanSpark (NASDAQ: CLSK), amelyek tiszta energiaforrásokat használnak a Bitcoin bányászathoz. Ez az ötlet vonzóbb lehet egy környezettudatos kormányzat alatt.
Mindazonáltal 2025-ben érdemes visszafogott elvárásokat támasztani a kriptoval kapcsolatban. Ha az új elnöki adminisztráció nem támogatja erőteljesen a kriptot, nem érdemes túlzottan várni, hogy a Bitcoin vagy más kriptók az egekbe szökjenek.