Dogecoin árfolyamesés 2025-ben: Elon Musk és Donald Trump vitája újabb csapást mért a kriptopiacra
Elon Musk és Donald Trump látványos összecsapása nem csak a politikai szférában kavart vihart, hanem a kriptovaluta-piacon is komoly hullámokat vetett. A Dogecoin – Musk kedvenc mémérméje – árfolyama jelentős zuhanást szenvedett el, miközben a két közéleti szereplő nyilvánosan esett egymásnak. Vajon politikai ellentétek is rombolhatnak egy kriptopénz értékét?
Musk és Trump szócsatája: a Dogecoin vesztese lett
A Dogecoin, amelyet évek óta Elon Musk egyik kedvenceként ismerhet a kriptoközösség, újabb komoly veszteséget könyvelt el: a Dogecoin árfolyam 6%-ot esett 24 óra alatt, és egy hét alatt már 12%-os mínusznál tart. Az esés időben egybeesik azzal, hogy Musk és Donald Trump – eddig viszonylag jó kapcsolatot ápoló két tech- és politikai nehézsúlyú szereplő – nyilvánosan vitába keveredett az amerikai költségvetési törvény kapcsán.
Mémérme politikai kereszttűzben
A Dogecoin gyengülése kedden kezdődött, amikor Musk „undorító förmedvénynek” nevezte a republikánus adócsomagot, és a „kill the bill” (ölni a törvényt) üzenetet posztolta X-en (korábban Twitter). A helyzet csütörtökre eszkalálódott, amikor Trump a Truth Social platformon bírálta Muskot, csalódottságát kifejezve annak reakciója miatt.
„Elon kezdett az idegeimre menni, megkértem, hogy távozzon. Elvettem tőle az elektromos autók kötelező kvótáját, amit régóta el akartam törölni – tudta ezt ő is –, és most teljesen megőrült!” – írta Trump.
Az USA elnöke hozzátette: „Nem zavar, hogy Elon ellenem fordult, de ezt hónapokkal ezelőtt kellett volna megtennie.”
Politikai kockázat a kriptopiacon
A Dogecoin zuhanása rávilágít egy ritkán emlegetett, de egyre fontosabb tényezőre: a politikai diskurzus hatása a kriptovaluták piaci teljesítményére. Elon Musk „influenszer szerepe” a digitális eszközök világában közismert, és korábban több alkalommal is felfelé mozdította a Dogecoin árát néhány jól időzített poszttal. Most azonban az ellenkező hatás érvényesült.
A piaci zuhanás idején a Dogecoin 0,18 dollár körül mozgott, és a befektetők figyelmeztetésként tekintenek a történtekre: még a legnagyobb támogató politikai bukása is mélybe taszíthatja a kedvenc tokeneket.
Musk háttérbe vonulása tovább gyengíti az érme pozícióját
A helyzetet súlyosbította, hogy Musk hivatalosan is lemondott különleges kormányzati tanácsadói szerepéről az Egyesült Államok Kormányzati Hatékonysági Hivatalánál. Bár a szerepkör jellege inkább formális volt, a lépés politikai elhatárolódásként értelmezhető, ami újabb bizonytalanságot okozott a piacon.
Összegzés: Dogecoin továbbra is Musk árnyékában
A Dogecoin története ismét bizonyítja, hogy a mémérmék árfolyama nem csak piaci tényezőktől, hanem a társadalmi és politikai narratíváktól is nagymértékben függ. A jelenlegi események azt jelzik, hogy a Dogecoin iránti befektetői bizalom törékeny marad, különösen akkor, ha a legnagyobb támogatójának politikai játszmái is az árfolyam alakítójává válnak.